ستمپی

خواص شگفت انگیز گلاب

17 اردیبهشت 00 ساعت 16:42
گلاب را می توان معجزه طبیعت نامید، در گذشته گلاب در طب سنتی مصارف درمانی بسیاری داشته است. به عنوان مثال دندان درد را با چکاندن چند قطره گلاب روی دندان پوسیده تسکین می بخشیدند. در طب سنتی گلاب به عنوان گرمی شناخته می شد که PH خون را به سمت قلیایی
خواص شگفت انگیز گلاب

گلاب را می توان معجزه طبیعت نامید، در گذشته گلاب در طب سنتی مصارف درمانی بسیاری داشته است. به عنوان مثال دندان درد را با چکاندن چند قطره گلاب روی دندان پوسیده تسکین می بخشیدند. در طب سنتی گلاب به عنوان گرمی شناخته می شد که PH خون را به سمت قلیایی می برد.

اثرات مفید گلاب بر پوست بدن:

یکی از مهم ترین کاربردهای گلاب، جهت مواظبت از پوست است. گلاب برای انواع پوست ها به خصوص پوست های خشک و حساس مناسب است. یکی از موارد استفاده گلاب جهت پاک کردن پوست می باشد و می توان به جای محصولات شیمیایی پاک کننده، از آن استفاده کرد.

استفاده دیگر آن جهت طراوت و تازگی پوست است؛ بدین گونه که پس از هر بار استحمام که منافذ پوست بازتر هستند، گلاب را به پوست صورت بمالید. در این حالت اسانس موجود در گلاب به سرعت جذب پوست می شود که با توجه به اثرات آن در افزایش جریان خون، باعث شادابی پوست می گردد. البته استفاده مداوم از این روش می تواند این اثرات مطلوب را ایجاد کند.

گلاب به دلیل داشتن خاصیت ضدعفونی کننده و هیدراته (آبدار) کردن برای پوست سر و مو مفید است.گلاب حتی برای رفع جوش های بدن نیز موثر است. برای این کار مقداری گلاب را با جوش شیرین مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید. سپس این خمیر را مدت یک ساعت یا تمام شب (موقع خواب) روی جوش های خود قرار دهید .

گلاب برای بیماری های گوارشی مانند نفخ، دل به هم خوردگی و اسهال مزمن مفید است. گلاب در رفع دردهای روماتیسمی نیز موثر است. از بُخور آن می توان برای درمان گلودرد و بیماری های تنفسی استفاده نمود. گلاب، قلب و معده را تقویت می کند، اضطراب را از دل دور می کند.

گلاب یک ضد افسردگی تمام عیار

عطر و بوی گلاب یک ضد افسردگی قوی هست که باعث آرامش اعصاب می شود. خلق وخوهای تند را بهبود می بخشد و از تنش در بدن و ذهن جلوگیری می کند. به طور نمونه حدود یک قرن است که گلاب قمصر بر سر و روی دسته های سینه زنی ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) پاشیده می شود. هم چنین هر ساله کعبه را پس از پرده برداری با گلاب ایران شستشو می دهند و از طرفی شاهد استفاده از گلاب در مجالس عزاداری و مراسم ترحیم هستیم زیرا بوی گلاب میزان ترشح ئیدروفین و اندروفین را در مغز متعادل می کند و احساس آرامش و آسودگی به فرد می دهد.

نوشیدن گلاب خنک، گرمی درون را از بین مى برد و بدن را تقویت مى کند. بوییدن گلاب براى تقویت قلب و رفع بیهوشى و تقویت حواس باطنى مفید است. براى معالجه اشخاص گرمازده، بهترین راه خورانیدن گلاب همراه با مقداری یخ است، به قدرى که تولید قى نموده و صفرا را خارج نماید.نوشیدن و بوییدن «گلاب» سردرد را برطرف می کند، مخصوصا سردردى که در اثر استنشاق هواى آلوده یا شنیدن سر و صدا باشد.

خوردن گلاب برای رفع بوی بد دهان مفید است و همچنین تحریک کننده هورمون ها بوده تا حدودی تنظیم کننده قاعدگی است. خوردن گلاب به بیماران قلبی توصیه می شود.

فضیلت گلاب و گل سرخ از منظر پیامبر و امامان معصوم(ع) :

از حضرت رسول (ص) نقل شده: «ریختن گلاب بر صورت، آب صورت را زیاد می کند و پریشانى را برطرف مى سازد». در حدیث دیگر فرموده: «هر که گلاب بر صورت بمالد، در آن روز بدحالى و پریشانى به او نرسد، و چون گلاب را بر صورت و دست ها بمالد، حمد خدا بکند، و صلوات بر محمّد و آل محمّد بفرستد».

از حضرت صادق(ع) نقل شده: «هر که در روز اول ماه مبارک رمضان یک کف گلاب بر رو بریزد، در آن روز از خوارى و پریشانى ایمن گردد و هر که در آن روز بر سرش یک کف گلاب بریزد، در آن سال از مرض سرسام و ذات الجنب ایمن گردد».

به سند معتبر از حضرت امیر المؤمنین(ع) منقول است که: «حضرت رسول (ص) هر دو کف را از گل سرخ پر کرده و به من عطا فرمودند، چون نزدیک به مشام خود بردند، فرمودند که این بهترین گل هاى بهشت است

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره خواص شگفت انگیز گلاب نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: گلاب، گل آب، گل اب، گلآب، قیمت گلاب، خرید گلاب، فروش گلاب، تولید گلاب، گلاب سنتی، گلاب ارگانیک، صادرات گلاب، فی گلاب، بسته بندی گلاب، گلاب ناب، گلاب دو آتیشه، گلاب اردبیل ، گلاب سوغانلو ، گلاب چنلی چم