ستمپی

پارچه نومکس

نویسنده: نسوزآنلاین
1 تیر 98 ساعت 10:35
پارچه نومکس

پارچه نومکس

بدترین کابوس یک راننده ماشین مسابقه ای تصادف است.شما در یک ماشین مسابقه با سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت هستید ، ناگهان لاستیک خودرو می ترکد و شما به شدت تصادف میکنید ، هنگامی که شما از تصادف جان سالم به در برده اید ، انرژی بیش از حد در تصادف باعث بالا رفتن حرارت در باک ماشین شده و باعث اتش می شود و ماشین شما که قرار شما رو به پیروزی برساند تبدیل به یک گلوله آتشین می شود .

پارچه نومکس در ساخت لباس های راننده های ماشین مسابقه ای

شما موفق به خروج از ماشین می شوید اما اکنون یک تهدید خطرناک تر وجود دارد ، لباس شما آتش می گیرد ، خوشبختانه شما یک لباس ضد آتش داخلی از جنس نومکس(Nomex) پوشیده اید ، بنابراین همانطور که از ماشین به بیرون پرتاب می شویدآتش همه چیز را به خودش میگیرد ضربه خورده اید اما آسیب ندیده اید، شما زندگی خود را مدیون یک قطعه شیمیایی شگفت انگیز هستید. اجازه دهید نگاهی دقیق تر به پارچه نومکس و کاربردهای آن بیاندازیم :

نومکس چیست ؟

نومکس نام تجاری یک پارچه نسوز ، ضد حرارت و شعله ساخته شده توسط شرکت دوپانت است .به لحاظ فنی پارچه نومکس ترکیبی از پلیمر پلی آمید آروماتیک است (در اصل پارچه نومکس به لحاظ اختراع پارچه پلی کربن آمید نامیده می شود) اما اجازه دهید این پارچه را با همان نام نومکس بشناسیم.

چاره ی ساخت مواد مصنوعی ساختن آنها در آزمایشگاه شیمی است .پارچه های مواد مصنوعی (مانند پلی استرها ، نایلون ها و ..) همگی مصنوعی هستن و بدست مهندسین شیمی با مواد شیمیایی در آزمایشگاه ها ساخته می شوند. این پارچه ها دقیقا نقطه مقابل پارچه هایی با الیاف طبیعی هستند مانند نخ پشم (که از پشم حیوانات ساخته می شوند) و پنبه که از گیاهان ساخته می شوند (کتان) .

نومکس چیست

آروماتیک (پلیمرهای استخلاف نشده) به معنی این است که مولکول های نومکس بر روی حلقه های متصل از اتم ها سوار می شند تا به جای ساختار پلیمری شاخه ای.

پلی آمید : به این معنی است که مولکول های زیادی به یک زنجیره متصل هستند ، در شیمی “پلی” به معنی بسیار است بنابراین پلی آمید به معنای “آمید های بسیار” است.

پلیمر یک اصطلاح مناسب برای پلاستیک است این معمولا به معنی مولکول های بزرگ و غول پیکر که از تعداد زیادی “پلی” ساخته شده از تکرار یک واحد به نام “مونومر” است.

به طور خلاصه آنچه که ما در نومکس داریم، یک پارچه ی ساخته شده توسط بشر که مونومرهای حلقه مانند آنها را به زنجیره های سر سخت و صفت و طولانی تبدیل می کنند تا بتوانند الیاف بسیار قوی ایجاد کنند (فشرده بودن ساختمان ملکولی الیاف باعث پایداری در مقابل حرارت می شود). اگر ما مولکول های نومکس را بشکنیم به چهار عنصر تمیز به نام های هیدروژن کربن ، اکسیژن و نیتروژن میرسیم.

آروماتیک پلی آمیدها مانند نومکس اغلب آرامید کوتاه نامیده می شوند.کولار  (یکی دیگر از پارچه های دوپانت) نیز یک آرامید است اما ساختار شیمیایی آن کمی متفاوت تر از پارچه نومکس است. نام شیمیایی کامل نومکس “ام-فنیل ان دی آمین ایزو فتالات”  است در حالی کولار “پی-فنیل ان دی آمین ترفتالات” است ، نومکس از پلیمرهای متا آرامید هستند در حالی کولار از پلیمر پارا آرامید ها هستند .

ساختار مولکولی پار آرامید ها : پارچه کولار

ساختار مولکولی پاراآرامید

ساختار مولکولی متا آرامید ها : پارچه نومکس

ساختار مولکولی متاآرامید

آرامید ها در فرآیند دو مرحله ای ساخته می شوند. اول، پلیمر ابتدایی با واکنش با مواد آلی شیمیایی (پایه کربن) به منظور ایجاد یک مایع ساخته می شوند. سپس در مرحله دوم، مایع برای تولید الیاف جامد، که بعد از آن می تواند به پارچه بافته شوند یا تبدیل به ورقه شوند.

پارچه نومکس به طور کلی بر پایه ۳ نوع است ، میتواند خالص از پارچه نومکس استفاده کرد (استفاده ۱۰۰ درصد از نومکس) یا میتواند به ۶۰ درصد از کولار ساخته شود یا میتواند با کولار یا برخی الیاف آنتی استاتیک مخلوط و ساخته شود.

چرا پارچه نومکس ضد آتش است ؟

نقطه ذوب پارچه نومکس ۳۷۰ درجه سانتی گراد ، درجه حرارتی که پارچه به اتو می چسبد ۳۰۰ درجه سانتی گراد است بنابراین مقاومت حرارتی آن بسیار بالاس همچنین مقاومت شیمیایی آن نیز بسیار بالاس (در این مورد نخ تفلون تنها الیافی است که از نومکس بهتر است) و اسیدها و قلیایی ها هیچ گونه اثری روی آن نمیگذارند (البته به جز اسید ها و قلیایی های غلظت بالا) .

دو ویژگی فوق العاده نومکس آن را بهترین گزینه برای استفاده در لباس های راننده های ماشین مسابقه ای کرده است ، اگر چه ممکن وقتی شعله ی آتش به صورت مستقیم به سمت آن بگیرید بسوزد ولی به محض اینکه شعله آتش را خاموش میکنید آتش پارچه خاموش می شود و منبع آتش گسترش پیدا نمیکند ، به عبارت دیگر پارچه نومکس ذاتا ضد آتش است و اگر هر چقدر پارچه نومکس ضخیم تر باشد امکان آتش گرفتن آن به مراتب کمتر و کمتر می شود به این معنا که زمان میبرد تا آتش به کل لباسی از جنس پارچه نومکس سرایت کند . امیدواریم شما در این مدت زمانی که مهلت دارید از آتش جان سالم بدر ببرید.

در زمان ثبت اختراع نومکس پنج نمونه پارچه مورد آزمایش قرار گرفتند پارچه هایی که از جنس پنبه نسوز و کتان نسوز بودند در زمان کمتر از ۲ ثانیه سوختند و به مدت ۱۳ تا ۴۳۰ ثانیه این آتش ادامه داشت اما پارچه هایی که از جنس نومکس بودند خیلی آهسته تر (به مدت ۴ ثانیه) مشتعل شدن و در ثانیه ی ۵ به محض خاموش شدن شعله ، آتش نیز خاموش شد.

آزمایش نمونه لباس های ضد آتش نومکس توسط دوپانت

آزمایشی که توسط دوپانت بر روی پارچه نسوز نومکس انجام شد

کاربردهای نومکس ؟

پارچه نومکس به عنوان یک مانع آتش و گرما است . به استثناء اینکه راننده های ماشین های مسابقه ای از آن استفاده میکنند ، فضانوردان ، آتشنشانان و پرسنل نظامی نیز از آن استفاده میکنند .در حالت ورق نومکس ضد آتش کاربردهای زیادی در ماشین دارد از جمله شلنگ های حرارت بالا یا در شمع موتور ماشین.

اما نومکس فقط برای ساختن لباس های ایمنی و ضد آتش مفید نیست ، به خاطر ساختار مولکولی نومکس می توان برای عایق کاری تجهیزات الکتریکی ، موتور ها و ژنراتورها و ترانسفورماتور استفاده کرد

مانند کولار ، نومکس بسیار مقاوم و بسیار سبک است و در صنایع هوافضا کاربردهای زیادی دارد از جمله استفاده در مقاوم سازی تیغه های بال های هلیکوپتر یا در باله های دم هواپیما

استفاده از ورقه نومکس در باله هواپیما و تیغه های هلیکوپتر

از مهمترین کاربردهای دیگر پارچه نومکس میتوان در استفاده به عنوان کیسه های فیلتر صنعتی نام برد ، کیسه نومکس کیسه ای با فیلتراسیون گرد و غبار با درجه حرارت بالا است کاربرد عمده این نوع فیلترها سیستم های غبارگیر با سایندگی بسیار بالا ، کارخانه های آسفالت سازی ،کوره دود در کارخانه سیمان ، کوره دود در کارخانه ذوب فلزات ، کوره های قوس الکتریکی، خشک کن های با دمای بالا، کوره های کوپل ،  و کاربردهای شیمیایی با دمای بالا است.

به دلیل چگالی و فشرده بودن مولکول ها در این پارچه نفوذ پذیری گردوغبار در این نوع فیلتر از جنس نومکس بسیار پایین است.

فیلتر بگ نومکس

پارچه نومکس
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره پارچه نومکس نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (1)
ترتیب
علی رضا حسنی کد: 153

سلام. ببخشید این پارچه ها قیمتشون چند هستش واز کجا باید تهیه کرد

پاسخ
1399/2/6
ans_result_153
کلمات کلیدی: nomex ، آرامید ، الیاف آرامید ، بگ فیلتر ، پارچه نومکس ، ساختن آرامید ، فیلتر بگ ، فیلتر غبار گیر ، فیلتر نومکس ، کارخانه آسفالت سازی ، کیسه نومکس ، لباس ایمنی ، نومکس