ستمپی

اسانس گل رز

23 بهمن 97 ساعت 21:40
اسانس گل رز

عطرمایه یا اسانس محلول یا عصارهٔ الکلی همراه با روغن فرار است.
اسانس ترکیبی فرار است که مجموعه‌ای از اجزای ترپنی را دارا می‌باشد.
اسانس‌ها و سایر مواد معطر گیاهی به وسیله روش‌های مختلفی همچون : استخراج با فشار سرد، تقطیر، استخراج بوسیله ی حلال، تقطیر در شرایط خلأ بوسیله مایکروویو، خیساندن و استخراج با روغن‌های جاذب از مواد گیاهی استحصال می‌شوند. محصولات حاصل از استخراج معمولاَ به نام‌های عصاره تام (کانکرت)، ابسولوت، پماد یا رزینوئید خوانده شده و اسانس نامیده نمی‌شوند. عنوان اسانس فقط برای روغن‌های تقطیر شده یا استخراج شده به کار می‌رود.

اسانس همان عطرهایی هستند که اغلب در شیشه ها پر می شوند و حالتی روغنی دارند

عطر (perfume):در ایران بطور کلی به تمامی عطرهای غیر اسانس عطر گفته می شود.

اجازه بدهید بطور خلاصه باید یگوییم که وقتی صحبت از عطر می‎شود منظور روغن پایه و اساسی تشکیل دهنده یک ترکیب معطر است که با دو روش:

روش اول طبیعی: فرایند استخراج روغن به روش تقطیر، استخراج با حلال، استخراج سیال، استخراج اتانول و روش پولکی صورت می‎پذیرد.
روش دوم مصنوعی: که از طریق تولید ترکیبات آلی بدست می‎آید ، امروزه اکثر کمپانی‎های تولید عطر روش مصنوعی را به دلیل سهل الوصول‎تر و مقرون به صرفه بودن ترجیح می‎دهند.
احتمالا میدانید که روغن عطر در واقع همان عطر رقیق نشده است که قوام و ماندگاری بسیار بالایی دارد، به همین دلیل است که به آنها روغن‎های اساسی عطر ( روغن حامل ، روغن پایه ) گفته می‏‎شود.
این روغن‎ها، به دلیل غلظت بالایی که از نظر بویایی دارند در تولید و ساخت عطر به مقدار کمی مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت در میزان غلظت این روغن‎ها، تمایز در انواع عطرها شده است.

تفاوت عطر با اسانس

حال اجازه بدهید بگوییم که تفاوت عطر با اسانس بدین معنا است که بخش پارافینی عطر، اسانس گفته می‎شود.
روغن‎های اساسی از روغن خالص گیاه استخراج می‎شود، در صورتی که اسانس فاقد پختگی و تعادل هنرمندانه مخلوط عطر است. شاید نیاز به گفتن نباشد که دنیای عطرها بسیار متفاوت تر از اسانس ها است. چرا که اسانس در تقلید از رایحه‎های مختلف و با استفاده از مواد شیمیایی ساخته می‎شوند.

رُز، گل سرخ، گل محمدی، گل سوری، یا وَرد، سرده‌ای (رده‌ای) از تیرهٔ گل‌سرخ است که نزدیک به ۱۵۰ گونه دارد. جای اصلی رویش رز خودرو در نیمکرهٔ شمالی کرهٔ زمین است و تاکنون در نیمکرهٔ جنوبی رز خودرو دیده نشده‌است. گل رز در بسیاری از بخش‌های ایران به خوبی می‌روید همچنین در اکثر بخش‌های خاورمیانه، اروپا و روسیه نیز به فراوانی یافت می‌شود. این گیاه برای مصارف صنعتی بیشتر در کشورهای بلغارستان، ترکیه و فرانسه کشت می‌شود. در سال ۱۹۷۹ پژوهشگران در انجمن جهانی رز توافق کردند تا رزها در سه گروهِ رزهای خودرو، رزهای باغی قدیمی و رزهای باغی جدید قرار گیرند همچنین رزهای انگلیسی نیز به مجموعه‌ای از گل‌های رز باغی قدیم و جدید گفته می‌شود که توسط پرورش دهندهٔ رز انگلیسی، دیوید اوستین بوجود آمده‌اند. تاکنون بیش از ۲۰٬۰۰۰ رقم رز نامگذاری شده‌است و هر ساله صدها نوع جدید نیز به این مجموعه افزوده می‌شود. رز به عنوان ملکهٔ گل‌ها آوازه دارد. پرورش رز تنها برای لذت بردن از زیبایی این گل نیست بلکه از این گل برای عطرسازی، فرآوری چای، مربا، لیکور و بسیاری مواد خوراکی دیگر استفاده می‌شود. عطر رز آرامش بخش سامانه عصبی است و در راحت به خواب رفتن انسان کارایی دارد و به همین سبب در عطردرمانی بکار برده می‌شود. اسانس رز گرانترین اسانس دنیا است و هر گرم آن معادل یک گرم طلا در بازار جهانی قیمت دارد. گل رز از نظر کثرت قرار گرفتن در جایگاه گل ملی مقام نخست را در میان همه گل‌ها دارد و در ۱۰ کشورِ ایران، آمریکا، انگلستان، ایتالیا، رومانی، عراق، عربستان سعودی، مراکش، لوکزامبورگ و بلغارستان به عنوان گل ملی انتخاب شده‌است.

محبوبیت اسانس و گلاب آن از سالیان دراز به علت خواص عرفانی و اقتصادی آن بوده است . در میان گونه های آن جنس این گونه دارای گلبرگ های معطر و حاوی مقدار نسبتأ زیادی اسانس می باشد که بوسیله بخار یا حلال های فرار قابل استحصال و استخراج می باشد . زادگاه و رویشگاه آغازین گل محمدی سرزمین کهن ایران و خاورمیانه است.

گل محمدی از خانواده Rosaceous و یا Rosa ceae می باشند.

خواص اسانس گل محمدی:

آرام بخش ، تسکین اعصاب ، بهبود قوی جنسی ، ضد افسردگی


Essential oil

اسانس ، essence

ذات ، essence, nature, substance, hypostasis, matter, person
ماهیت ، nature, essence, quiddity, matter, modality
گوهر ، gem, jewel, essence, nature
خمیره ، essence, dough, mettle, nature
عین ، source, eye, original, essence, fountain, outness
هستی ، being, existence, reality, essence, objectivity
معنی ، meaning, sense, significance, implication, signification, essence
خلاصه ، summary, short, epitome, abstract, synopsis, essence
فروهر ، angel, essence
وجود ، existence, being, entity, essence, quality, gink
عمده ، net, essence

غنچه گلسرخ
قیمت: 12,000 تومان
غنچه گلسرخ خشک شده ستمپی
محصول روستای سوغانلو اردبیل ، آبیاری با آب چشمه ، کاملا ارگانیک (بدور از کود و آفت کش شیمیایی).
بسته‌بندی 55 گرمی ، عطر بی نظیر
--
غنچه گل سرخ خشک شده از دیرباز مورد توجه ایرانیان بوده است و سال‌هاست که مراسم گلابگیری برپا است، این گیاه به دلیل داشت انواع ویتامین‌ها و خاصیت‌های فراوان، برای بسیاری از امراض مفید بوده و در شکل های مختلف استفاده می‌شده است. که در ادامه قصد معرفی آن‌ها را داریم.
--
خواص درمانی غنچه گل سرخ خشک شده :

غچه گل سرخ دارای ویتامین های A, B,C است و برای انواع بیماری‌ها مانند : افسردگی و بیماری‌های گوارشی مفید است.


ضد سرطان :
غنچه گل سرخ به دلیل داشتن اکسیدان ، خاصیت ضد سرطانی دارد ، این گیاه به دلیل دارا بودن پولیفول‌هایی به نام کاتچین از بروز سرطان جلوگیری می‌کند و همچنین می‌تواند رشد سرطان را بدون ضرر رساندن به سایر سلول‌ها کاهش دهد .


درمان سرما‌خوردگی :
دمنوش گل سرخ برای درمان اختلالات تنفسی در هنگام سرماخوردگی بسیار مفید است و آن‌ها را تسکین می‌دهد.
مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها را به دلیل داشتن ویتامین C بالاتر برده و ریه‌ها را تقویت می‌کند.


پایین آوردن تب :
دمنوش این گیاه با کاهش دمای بدن، تا حد بسیاری تب را کاهش داده و از تشدید عفونت‌ها در بدن نیز جلوگیری می‌کند.


تسکین اعصاب :
فراورده‌های این گیاه کاهش دهنده تپش قلب هستند و از آن برای تولید شربت‌های تسکین دهنده اعصاب استفاده می‌شود و روغن آن نیز شادی آور و باعث کاهش افسردگی و اضطراب است.


درمان بیماری‌های گوارشی:
دمنوش گل سرخ سازوکار دستگاه گوارشی را متعادل می‌کند، یکی از خاصیت‌های جالب توجه این گیاه قابض بودن (سفت کنندگی شکم) درعین مسهلی (نرم کنندگی شکم) آن است.


--
طرز تهیه انواع دمنوش‌ها با گل سرخ :

طرز تهیه چای گل سرخ :
یکی از پرخاصیت‌ترین دمنوش‌های گل سرخ است، برای تهیه آن کافیست یک قاشق غنچه گل سرخ را با یک قاشق چای به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه دم کنید.


طرز تهیه عسل + گل سرخ:
عسل + غنچه گلسرخ برای بیماری‌های تنفسی، سرماخوردگی و التهاب‌های دهان و دندان بسیار مفید است، برای تهیه عسل + این گیاه کافیست ۵۰ گرم گل سرخ را به مدت یک روز در آب جوش جوشانده و سپس جوشانده آن را با ۱۰۰گرم عسل مخلوط کنید.


طرز تهیه دمنوش گل سرخ خشک :
برای تهیه دمنوش گل سرخ کافیست، تا این گیاه را به مدت ۲۰ دقیقه در آبجوش بجوشانید و با شکر و لیموی تازه دمنوش را میل کنید، این دمنوش خاصیت ضد افسردگی دارد و برای کودکانی که دچار شکم‌روی هستند بسیار مناسب است.
--
عطر گل سرخ در این بسته‌بندی‌ها حداقل حدود ۱ سال ماندگاری داشته و با باز کردن آن در مدت کمتر از 20 ثانیه یک اتاق 80 متری را عطرآگین خواهد نمود .
عطر این محصول در چند ثانیه بعد از قرار گرفتن در یک لیوان چای اطراف را در بر ‌می‌گیرد و طعم آن اثری بسیار عالی در چای دارد.
--
غنچه گل سرخ با نام علمی Rose bud : Rosa damascena از نظر طب سنتی دارای طبع گرم است. برای مصرف در غذاها، شیرینی ها، دسر ها و مربا ها و بستنی ها کاربرد دارد.


خواص غنچه گل سرخ
گل سرخ حاوی آنتی بیوتیک طبیعی بوده و مقداری هم ویتامین ث دارد.
این گیاه حاوی اسانس روغنی به نام روغن گل سرخ است. که ماده اصلی تشکیل دهنده آن ژرانیول می باشد. به علاوه، تانن ها، گلوکوزیدها، و مواد رنگی نیز دارد.
گل سرخ دارای اثر تب بر، شادی آور، قابض و عطسه آور است.
مصرف غنچه گل سرخ اثر مقوی بر روی کبد، مثانه، لثه، و حافظه دارد.
مصرف روغن گل سرخ همراه با انگور، سرکه و سُداب در تقویت طحال و کمک به درمان بیماریهای با منشأ ناراحتی طحال اثر نیکویی دارد.
این گیاه به علت خاصیت قابض و ضد تورمی داشتن در تهیه جوشانده علیه اسهال به خصوص اسهال کودکان و بر عیله انگل های روده ای بکار می رود.
از گل سرخ اسانسی به دست می آید که در تهیه گلاب و بسیاری از عطرها و لوازم آرایشی استفاده می گردد. همچنین در داروسازی و تهیه آب های بهداشتی و کرم ها کاربرد دارد.
غنچه گل سرخ
سایر خواص گل محمدی


چکاندن روغن گل محمدی در بینی اثر مفیدی در رفع سر درد دارد. این روغن خواص دیگری نیز دارد. از جمله اینکه در درمان قطره قطره آمدن ادرار مؤثر است.
چکاندن روغن جوشانده گل محمدی در انیسون در رفع عوارض گوش تأثیر درمانی دارد.
ماساژ روغن گل سرخ مخلوط با آمونیاک در تسکین درد پاها اثربخش می باشد.
ضماد روغن گل محمدی با سرکه و گلاب اثر تسکین دهنده درد دارد.
حمام ته نشین غنچه گل سرخ موجب تنگ شدن دهانه واژن می گردد.
مالیدن این روغن بر روی زخم موجب التیام زخم می شود.
غرغره با جوشانده گل محمدی در تسکین گلو درد نافع است.
مالیدن روغن گل محمدی با کُندُر آسیاب شده در تقویت موها مفید است.
مالیدن روغن سرخ بر موضع رماتیسم دارای اثر مسکن می باشد.

مضرات غنچه گل سرخ
افراط در مصرف گل سرخ ممکن است که در برخی افراد ایجاد حساسیت نموده و در بعضی ها نیز موجب ضعف نیروی جنسی می شود.
--
محصولات ارگانیک


محصول ارگانیک به محصولی گفته می‌شود که اولاً منشأ آن کاملاً طبیعی باشد. ثانیاً در فرایند تولید آن از هیچ گونه ماده شیمیایی یا فرآیندی که باعث تغییر در ماهیت طبیعی مواد تشکیل دهنده می‌شود، استفاده نشده باشد. به عنوان مثال یک کرم مرطوب‌کننده صد در صد ارگانیک، محصولی است که اولاً تمام مواد تشکیل دهنده آن طبیعی باشند، ثانیاً در مراحل تولید محصول از کشت مواد اولیه تا بسته‌بندی نهایی، هیچ نوع ماده شیمیایی به آن اضافه نشده باشد. از جمله کودها و آفت کش‌های شیمیایی، نگهدارنده‌های شیمیایی و غیره.
--
جهت خرید و فروش عمده غنچه گل سرخ خشک شده و برای اطلاع بیشتر تماس بگیرید ! 

خرید
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره اسانس گل رز نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: اسانس ، گل ، رز ، سرخ ، محمدی ، اسانس گل ، اسانس گل رز ، اسانس گل محمدی ، اسانس گل سرخ ، اسانس گلسرخ ، عطر ، perfume ، سوری ، وَرد ، Rosa damascena ، Domask ، Rosa ، Rosier ، De ، Dams ، Rosa ، di ، Damas ، گل گلاب ، Rosadamascena ، گل سوزنی ، Rosa cea