ستمپی

توکلیجه (چای کوهی) گیاه مفرح، نشاط انگیز و شادی آور

نویسنده: ستمپی دات کام
30 آبان 94 ساعت 14:44
توکلیجه (چای کوهی) گیاه مفرح، نشاط انگیز و شادی آور

توکلیجه (چای کوهی) گیاه مفرح، نشاط انگیز و شادی آورتوکلیجه (چای کوهی) خستگی ذهنی را برطرف می سازد وبه علت انرژی زایی و نشاط انگیزی می تواند برای رفع خستگی و بی حوصلگی در افراد افسرده مورد استفاده قرار گیرد.

ماده موثره این گیاه هایپریسین میباشد که فراورده های آن هم بر اساس همین ماده استاندارد سازی می‌شوند و اثر ضد افسردگی گیاه نیز مربوط به این ماده میباشد.

از خواص دارویی این گیاه، مدر (ادار آور ) بودن آن است و همین خاصیت برای شستشوی مجرای ادراری (کلیه و مثانه) می باشد.

این گیاه برای سیستم دستگاه عصبی خاصیت آرام بخش دارد.

چای کوهی یک نوشیدنی آرام بخش برای رفع خستگی و ضد افسردگی است.

چای کوهی که به آن توکلیجه نیز می گویند، از تیره ی گیاهان معطر و آرامش بخش اعصاب است. گل این گیاه که به صورت سنبله ای از گل های ریز صورتی مایل به سرخ رنگ است، درمیان کاسبرگ هایی با رنگ سبز روشن نقره ای و پشمالو قرار دارد. از این رو در زبان آذری به آن توکلیجه یا پشمالو گفته می شود.

چای کوهی یک تونیک (تقویت کننده ی) قوی برای اعصاب است. این گیاه مفرح، نشاط انگیز و شادی آور بوده و دارای خاصیت ضد درد به ویژه دردهای مفصلی، رماتیسمی، سردرد، سرگیجه و دردهای عصبی است.

مصرف این گیاه خستگی ذهنی را برطرف می سازد وبه علت انرژی زایی و نشاط انگیزی می تواند برای رفع خستگی و   بی حوصلگی در افراد افسرده مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر این ها چای کوهی اشتها آور و مدر ملایم است. هم چنین در تنظیم اعمال گوارشی و تقویت کبد به ویژه کمک به هضم غذا کاربرد دارد.

این گیاه در درمان بیماری های معده و روده با منشاء روانی و بیماری های اسهال توأم با تحریکات عصبی، نقش موثر و آرامش بخشی دارد.

گفتنی است ،این گیاه از داروهایی است که باعث سقط جنین در زنان باردار می شود.

توکلیجه (چای کوهی) گیاه مفرح، نشاط انگیز و شادی آور
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره توکلیجه (چای کوهی) گیاه مفرح، نشاط انگیز و شادی آور نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (1)
ترتیب
مانلی .هنرمند کد: 186

سلام تو روستای ما این گیاه فراوان و واقعا معجزه میکنه خواهش میکنم به طبیعت رحم کنیم تا از این نعمتهای فراوانش لذت ببریم

پاسخ
1399/3/30
ans_result_186
کلمات کلیدی: توكليجه ، ( ، چاي ، ، كوهي ، ) ، گياه ، ، مفرح ، ، نشاط ، ، انگيز ، ، و ، ، شادي ، ، آور ، کهلیک اوتی ، کاکوتی ، آویشن ، دارویی ، گزنه ، دالاما ، بذر ، گیاه ،